ژوزه مورینیو درباره پپ گواردیولا جمله ویژه‌ای دارد. او می‌گوید: «مربیان بسیاری وجود دارند که سال‌هاست در فوتبال دنیا به کار مشغولند و هیچ دستاوردی نداشته‌اند، اما گواردیولا در مدت کوتاه حضور در فوتبال هرآنچه که می‌باید را کسب کرده است. 
فتح جام باشگاه‌های جهان به معنای سیزدهمین جام پپ گواردیولا بود. گواردیولا که در سال اول حضور در بارسلونا همه جام‌های موجود یک سال (لالیگا، لیگ قهرمانان، سوپرجام اروپا، جام حذفی، سوپرجام اسپانیا، سوپرجام اروپا و جام باشگاه‌های جهان) را کسب کرده بود، امسال برای یک سال باشکوه دیگر فقط یکی از این جام‌ها را در نبرد با ژوزه مورینیو در فینال جام حذفی از دست داد و سایر جام‌ها را به موزه این باشگاه اضافه کرد. 
گواردیولا -بارسلونا -مسی -ژاوی
او در سال‌های 2009 و 2011 جمعا یازده جام برای بارسا به ارمغان آورده و تنها در سال 2010 به دلیل شکست در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل اینتر از دستیابی به جام‌های بیشتر ناکام مانده و در آن سال تنها دو جام کسب کرده است. نکته جالب این است که ژوزه مورینیو بزرگترین مزاحم بارسلونا برای فتح جام‌های بیشتر است.
با پیروزی در فینال جام باشگاه‌های جهان، بارسلونا تنها در انتظار دو جایزه دیگر است. توپ طلای فوتبال اروپا که به مسی خواهد رسید و بهترین مربی فوتبال سال جهان که همین آقای گواردیولای خودمان است.